News

Wyprawa w góry … Wycieczka dwudniowa w Góry Świętokrzyskie

Koniec roku szkolnego zbliża się małymi krokami. Dlatego grupa uczniów z klas Va, Vb i VIIa wybrała się na zasłużony wypoczynek. W dniach 13 – 14 czerwca odbyła się dwudniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie. Uczestniczyło w niej 43 uczniów.

Od rana wszystkim dopisywały humory. Pierwszym etapem wycieczki był szczyt Łysej Góry zwany także Świętym Krzyżem. To najpopularniejszy i drugi co do wielkości masyw w Górach Świętokrzyskich, znajdujący się we wschodniej części pasma Łysogór. Choć Święty Krzyż mierzy zaledwie 595 m n.p.m., to jest niekwestionowanym symbolem całego regionu. Niezalesione partie pokrywają rumowiska skalne zwane gołoborzami, a niższe tereny porasta bór jodłowy, będący częścią Puszczy Jodłowej. Właśnie platforma widokowa na Gołoborze była kolejnym etapem wyprawy. Gołoborza są niezwykłym przyrodniczym skarbem Gór Świętokrzyskich i jednym z ich znaków rozpoznawczych. To charakterystyczne rumowisko skalne, które tworzą nietypowe skały, kształtem przypominają rombościany. Ludowa nazwa “gołoborze” oznacza po prostu obszar goły od boru, czyli niezalesiony.

Uczestnicy wycieczki odwiedzili następnie Sanktuarium na Świętym Krzyżu – jedno z ważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. I chociaż padał deszcz, a pogoda okazała się kapryśna, nic nie było w stanie popsuć humorów uczestnikom wycieczki. Wszyscy z zapartym tchem podziwiali uroki gór i dzielnie schodzili po stromym szlaku.

Następie wszyscy udali się do kompleksu Świętokrzyska Polana. Tam czekała kolejna atrakcja, czyli Oceanika. To  miejsce, w którym każdy miłośnik wodnego życia znajdzie coś interesującego i zobaczy stworzenia, na co dzień niedostępne. Zgromadzono tu zwierzęta i rośliny z wód rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata, podzielone według miejsca ich występowania. W kompleksie na uczestników czekała też obiadokolacja oraz miejsce noclegowe. Młodsi uczestnicy wyprawy skorzystali również z miejscowych atrakcji w postaci placu zabaw i ścieżki spacerowej. Pierwszy dzień dobiegł końca. Wszyscy zmęczeni poszli spać.

Kolejnego dnia czekało na uczestników wyjazdu równie dużo atrakcji. Pierwszym punktem w planie zwiedzania były odwiedziny Dębu Bartek. Nazywany królem Puszczy Świętokrzyskiej, rośnie kilkanaście kilometrów na północ od Kielc. Wiek drzewa jest bliżej nieokreślony i do dziś trwają w tej sprawie spory wśród naukowców. Źródła podają, że ma prawdopodobnie 700 lat. Nie ulega wątpliwości, że „Dąb Bartek” jest najpotężniejszym spośród rosnących obecnie drzew tego gatunku w Polsce. Obwód pnia przy ziemi wynosi blisko 14m, wysokość 30m a rozpiętość korony 20x40m. Wszyscy z zachwytem obserwowali to piękne dostojne drzewo i robili zdjęcia.

Kolejnym odwiedzonym miejscem była Jaskinia Raj. Trasę turystyczną o długości 180 metrów uczestnicy zwiedzali pod opieką przewodnika. Rozpoczęli od wystawy, która była wprowadzeniem w fascynujący świat jaskiń. Dowiedzieli się, czym jest kras. Nauczyli się odróżniać stalaktyt od stalagmitu. Poznali też dawnych mieszkańców jaskini – Neandertalczyka oraz prehistoryczne zwierzęta – mamuta czy tygrysa szablozębnego. Zobaczyli także niebezpieczne pająki zamieszkujące jaskinię. Było po prostu wspaniale.

Stamtąd wycieczkowicze udali się prosto do zamku królewskiego w Chęcinach, który góruje nad okolicą ze wznoszącej się 360 m n.p.m Góry Zamkowej. Niektórzy pokonali swoje lęki i weszli na wieżę zamkową, można było też posiedzieć na krześle czarownicy lub zostać zakutym w dyby.

Zamek był ostatnią atrakcją drugiego dnia wycieczki. Uczniowie bogatsi o mnóstwo pamiątek, wrażeń i emocji szczęśliwie dotarli do domów. Teraz można planować już następny wyjazd. Zobaczymy, gdzie w przyszłym roku zaprowadzą nas szlaki.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, która powstała dzięki wykorzystaniu aparatu fotograficznego Sony ZV-1 zakupionego w ramach projektu Laboratorium Przyszłości.

Skip to content