Kulinarna magia Tomka i Olka nagrodzona

Dnia 14 marca 2024 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego odbył się konkurs kulinarny pod nazwą “Zdrowie na talerzu”. W zawodach wzięło udział siedem dwuosobowych drużyn z powiatu krasnostawskiego, które tworzyły swoje potrawy, kierując się hasłem przewodnim “Jajo w roli głównej”. Naszą szkołę reprezentowali Tomasz Kaczor i Aleksander Błądkowski.

Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej części uczestnicy drużynowo rozwiązywali quiz, sprawdzający ich wiedzę z zakresu składu chemicznego i wartości odżywczej jaj. Było to ważne zadanie, które miało na celu nie tylko wykazanie się znajomością tematu, ale także podkreślenie znaczenia zdrowego odżywiania.

W drugiej części konkursu drużyny przygotowywały potrawy w pracowni gastronomicznej, prezentując swoje umiejętności kulinarno-artystyczne. Tomek z Olkiem, przygotowując “Jaja otulone kocykiem z wędzonego łososia”, wykazali się niezwykłą starannością i pomysłowością.

Konkurencja była zacięta, a poziom prezentowany przez uczestników był bardzo wysoki. Każda drużyna starała się zadziwić jury swoimi umiejętnościami kulinarnej sztuki. Natomiast to Tomek i Olek, wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności kulinarnych. Doskonale połączyli smaki, a następnie perfekcyjnie zaprezentowali swoje danie. Ich wysiłek został doceniony przez jury, które przyznało im I miejsce w konkursie.

Poprzez udział w konkursie “Zdrowie na talerzu” uczniowie nie tylko mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami kulinarnej sztuki, lecz także zdobyć cenne doświadczenie i wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Niech sukces Tomka i Olka będzie motywacją do dalszego rozwoju i poszerzania ich pasji kulinarnych.

Gratulacje!

Skip to content