News

„Żywa lekcja biologii”  – wyjazd na XIII Noc Biologów do Lublina

Noc Biologów na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS wpisała się już na stałe w kalendarz wyjazdów  popularyzujących wiedzę. Dnia 12 stycznia 2024 roku młodzież naszej szkoły kolejny już raz wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów”. Uczniowie klas siódmych i ósmej uczestniczyli w licznych laboratoriach, warsztatach, pokazach, a także wystawach. Nietypową noc rozpoczęli w muzeum zoologicznym z kolekcją około 2 tys. okazów od gąbek po małpy człekokształtne. Tam przeprowadzona została dla nich lekcja muzealna o eksponowanych zwierzętach. Następnie udali się  na warsztat neurobiologiczny  „Podróż w głąb umysłu”, gdzie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu neurobiologii, a zwłaszcza funkcjonowania zmysłów człowieka. Podczas pokazu „Kultury in vitro, czyli jak wyhodować rośliny w probówce?” uczestniczyli w obserwacjach mikroskopowych fragmentów roślinnych wychodowanych w probówkach, a także samodzielnie założyli hodowlę ogórków, dyń, słoneczników i sałaty w warunkach sterylnych. Dużo emocji towarzyszyło naszym uczniom podczas warsztatów „Bezkręgowce na wyciągnięcie ręki”, gdzie mogli podziwiać żywe owady tropikalne takie jak: modliszki, karaczany, straszyki, mrówki żniwiarki, krocionogi oraz jadowite pająki. Kolejnym punktem imprezy były legendarne już „Opowieści z krypy”, gdzie prezentowane i omawiane były narządy anatomiczne człowieka (preparaty formalinowe oraz modele), ciekawostki dotyczące budowy i funkcjonowania organizmu oraz ćwiczenia praktyczne z resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Na zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Fizjologii Roślin i Biofizyki młodzi biolodzy wykonywali pachnące mydełka, sole do kąpieli oraz piłeczki kauczukowe, a także bawili się w detektywów, znajdując się na tropie olejków eterycznych. Ostatnim punktem imprezy była wystawa terrarystyczna, gdzie prezentowano egzotyczne gady, płazy oraz stawonogi takie jak: jaszczurki pustynne, węże, ambystomy meksykańskie, krocionogi, karaczany, owady z rzędów straszyków. Jak się bawili, zobaczcie sami w poniższej fotorelacji.

 

Skip to content