News

Jak nie marnować żywności, czyli kuchnia zero waste

Dnia 19 października br. odbył się konkurs kulinarny Zero Waste w module „Kreatywny Recykling” realizowany w ramach projektu EkoBohater – edukacja ekologiczna i prozdrowotna w Gminie Siennica Różana.

Zadaniem konkursowym było wykonanie przekąski zimnej zgodnie z ideą niemarnowania żywności – Zero Waste. Mieli je  wykonaćtylko i wyłącznie uczniowie klas 7 i 8.

W dniu konkursu12 jego uczestników zakupiło produkty niezbędne do wykonania przekąski zimnej w wyznaczonym przez organizatora sklepie.

Kulinarnego wyzwania podjęło się 12 dziewcząt, które podzieliły się na 6 dwuosobowych drużyn. Mając zapamiętany przepis oraz niezbędne akcesoria, przystąpiły do działania.

Konkurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze przy udziale publiczności. Stanowili ją uczestnicy 7 warsztatów przeprowadzonych w szkole w module „Kreatywny Recykling”.

Nad przebiegiem zmagań czuwała komisja w składzie: dyrektor szkoły pani Katarzyna Czajka, radna Gminy Siennica Różana oraz członkini koła gospodyń wiejskich pani Agnieszka Zaworska i pedagog szkoły pani Dorota Koguciuk.

Z minuty na minutę na stołach, przy których pracowały dziewczęta, zaczęły pojawiać się elementy zachwycających kolorami przekąsek, a unoszący się w sali zapach kusił, aby ich spróbować.

Po 45 minutach intensywnej pracy młodych kucharzy przyszedł czas na ocenę imponująco wyglądających dań. Każda z członkiń indywidualnie przyznawała punkty od 0 do 10 za walory smakowe, oryginalność, wykorzystanie składników (zero weaste) oraz estetykę, w tym m.in. liczył się sposób podania. Komisja miała bardzo trudne zadanie, bo każda drużyna spisała się znakomicie, wykazując się dużą kreatywnością.

W konkursie zwyciężyła drużyna: Julia Bis i Milena Mańkowska, na drugim miejscu uplasowała się drużyna: Emila Kraś i Zuzanna Sekuła, trzecie miejsce przypadło w udziale Agacie Betiuk i Kamili Mazurek.

Mam nadzieję, że  udział w konkursie zachęci uczniów naszej szkoły do kreatywnego podejścia do sztuki kulinarnej, być może do stworzenia nowych receptur, które w dalszych działaniach mogą być materiałem do publikacji i szerokiej edukacji dotyczącej niemarnowania pełnowartościowej żywności.

Konkurs przygotowała i prowadziła Renata Malczewska                                                                                                                      

Renata Malczewska

Skip to content