Niezwykła lekcja empatii

18 września uczniowie klasy szóstej już po raz trzeci uczestniczyli w Lubelskim Festiwalu Nauki, który w br. odbył się  pod hasłem „Nauka dla przyszłości”. Organizacji tegorocznej edycji przewodniczył Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Była to  niezwykła podróż w świat nauki, dzięki której człowiek odkrywa wciąż więcej o sobie samym i otaczającym świecie. Przekonali się o tym uczniowie na warsztatach poświęconych przetaczaniu krwi, które zorganizował Uniwersytet Medyczny w Lublinie. W wielkim skupieniu obejrzeli prezentację, z której dowiedzieli się, co tak naprawdę znaczy “anemia”, zapoznali się z podstawowymi zasadami przetaczania krwi oraz zobaczyli krew pod mikroskopem.

Podczas drugiego projektu zorganizowanego przez Wydział Nauk o Zdrowiu uczniowie na własnym ciele doświadczyli niedogodności starości. Przeżyli ograniczenia występujące w życiu codziennym osób starszych. A to wszystko za sprawą symulatora starości, który pokazuje ograniczenia osób starszych, obrazując jak trudne jest codzienne życie i wykonywanie podstawowych czynności. Kombinezon, w który ubierali się uczniowie, składał się z 10–kilogramowej kamizelki, obciążników na ręce i nogi, które imitują sztywność stawów, rękawiczek zmniejszających wrażliwość i sprawność palców, kołnierza ortopedycznego dla utrudnienia ruchu szyi, nauszników tłumiących dźwięki i okularów, przez które nie tylko gorzej widać, ale które zawężają także pole widzenia. Cały kombinezon ważył łącznie 15 kg, mocno ograniczał ruchy, osłabiał dotyk oraz wzrok i słuch.

Symulator starości pozwolił każdemu uczestnikowi na doświadczenie:

– zaburzenia obserwacji i pola widzenia
– zmniejszonej ruchowości i mobilności ciała
– zmęczenia
– zaburzenia równowagi
– utraty siły
– skostnienia stawów
– ograniczenia czucia rąk
– niewłaściwej pozycji sylwetki
– ograniczenia zakresu ruchu stawów
–  obniżonej precyzji ruchu palców
– ograniczenia słuchu
– wzmożonego wysiłku przy wykonywaniu podstawowych czynności.

Postawienie się w sytuacji starszego człowieka pozwoliło niewątpliwie rozbudzić w uczniach tak ważną w kontaktach społecznych empatię.

 Lubelski Festiwal Nauki wpisuje się jako wyjątkowe wydarzenie w szkolny kalendarz i nie tylko dostarcza wspaniałych wrażeń, ale również poszerza horyzonty i wskazuje nowe możliwości rozwoju naszych wychowanków.

Skip to content