Wystawa Szkoła, jakiej nie pamiętacie

Szkoła to miejsce, w którym młodzi ludzie spędzają wiele czasu. To tu odnoszą pierwsze sukcesy, ale też doznają porażek, zawierają przyjaźnie i przeżywają pierwsze miłości.  Dlatego też czas spędzony w szkole na zawsze zapisuje się w pamięci. Bibliotekarka szkolna i nauczycielka historii postanowiły przybliżyć współczesnej młodzieży szkołę, którą zapamiętali ich rodzice, dziadkowie, a nawet pradziadkowie.

            W ekspozycji Szkoła zapisana w kadrze znalazły się zdjęcia od lat dwudziestych XX wieku aż po dziewięćdziesiąte. Zwiedzający wystawę mogli na nich zobaczyć uczniów w fartuszkach z białymi kołnierzykami, nauczycieli, dawne sale lekcyjne ogrzewane jeszcze piecami kaflowymi.

            Wśród eksponatów znalazły się zachowane na strychach kałamarze, drewniany piórnik, stalówka oraz zeszyty, w tym zeszyt do języka polskiego z 1960 roku. Nie zabrakło podręczników i pomocy. Były więc Litery Feliksa i Ewy Przyłubskich – elementarz wydawany od lat siedemdziesiątych do końca dziewięćdziesiątych, Historia święta dla katolickich szkół ludowych Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Poznańskiej : z wielu rycinami, mapką Palestyny, ze spisem ewangelii na niedziele i święta całego roku pochodząca z lat dwudziestych lub trzydziestych czy podręcznik do historii z lat pięćdziesiątych. Wśród eksponatów znalazła się nawet plastelina wyprodukowana jeszcze w Związku Radzieckim. Wystawiono też najstarsze książki ze zbiorów biblioteki szkolnej: Marcelego Piątkowskiego Pogrom Krzyżaków pod Grunwaldem wydany we Lwowie w 1910 r. czy Zapiski o polskich spiskach i powstaniach Nikołaja Berga z 1906 r.

Część wystawy stanowił też sprzęt wykorzystywany na lekcjach muzyki: magnetofon szpulowy i adapter z płytami winylowymi do wychowania muzycznego.

Uczniowie byli zainteresowani wystawą. Dzięki niej uświadomili sobie, jak w ciągu niemal wieku zmieniała się szkoła.

Zdjęcia z wystawy wykonano aparatem Sony ZV-1 zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Skip to content