Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

W tym roku w naszej szkole z okazji tego święta postanowiliśmy „reanimować” archaizmy. Uczniowie klas 5-8 podczas lekcji języka polskiego wzięli udział w projekcie poprzez dwa działania. Najpierw zmierzyli się z grą online polegającą na odpowiednim dopasowaniu znaczeń współczesnych wyrazów do kilkunastu archaizmów. Drugim etapem  projektu był wybór „króla” wyrazów, które wyszły z użycia. Wyniki głosowania zostały zaprezentowane na gazetce na korytarzu szkolnym. Pierwsze miejsce na podium zajął stolec, czyli tron; na drugim miejscu znalazł się huncwot – łobuz; na trzecim miejscu uplasował się absztyfikant – zalotnik.

Choć dziś często niektóre z archaizmów wywołują uśmiech w związku z nabyciem nowego znaczenia, warto pamiętać, że pomagają uwiarygodnić określone dawne realia, dziś już nieistniejące, ukazywane często w powieściach historycznych,  ponadto oddają koloryt językowy danej epoki.  I tak, jak nie powinniśmy zapominać o naszych przodkach, tak warto mieć w pamięci naszą przeszłość językową.

Skip to content