Cyberprzemoc i jej prawne aspekty

Cyberprzemoc jest szeroko rozpowszechniona w szkołach, a odsetek dzieci i młodzieży stykających się z takimi atakami może sięgać nawet połowy ogółu uczniów. Z tego powodu oraz z okazji przypadającego niedawno Dnia Bezpiecznego Internetu 15 lutego uczniowie klas 7-8 spotkali się z sierżant sztabową, panią Anną Kędrą. Tematem spotkania była cyberprzemoc i jej prawne aspekty.

Pani sierżant wyjaśniła uczniom, jak wyglądają formy przemocy w różnych środkach przekazu w sieci internetowej. Wywiązała się dyskusja, dlaczego dochodzi do aktów cyberprzemocy i kto może być jej ofiarą. Co powinna zrobić ofiara cyberprzemocy, kiedy zostanie zaatakowana w sieci. Zwrócono również uwagę, że w sieci nic nie ginie, a konsekwencje cyberataku mogą się ciągnąć przez wiele lat.

Uczniowie dowiedzieli się, jakie mogą być prawne konsekwencje stosowania cyberprzemocy przez osoby pełnoletnie i niepełnoletnie. W celu ochrony dzieci przed przemocą w internecie można wykorzystywać istniejące regulacje – zarówno przepisy prawa karnego, jak i kodeksu cywilnego. Takie akty internetowej agresji jak: zniesławienie lub zniewaga, naruszenie wizerunku, stalking, podszywanie się pod kogoś, groźby, włamania  mogą zostać zgłoszone na policję, do prokuratury lub do sądu.

Skip to content