News

„St Andrew’s Day” – Dzień Świętego Andrzeja

30 listopada kojarzy nam się z Andrzejkami, ostatnim dniem hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. „St Andrew’s Day”, czyli Dzień Świętego Andrzeja jest obchodzony również w Szkocji. Dla Szkotów jest to święto narodowe, dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ święty Andrzej jest patronem Szkocji. Jednocześnie jest to także oficjalny dzień szkockiej flagi (Saltire), na której widnieje krzyż św. Andrzeja.

Ostatni dzień listopada z pewnością zapisze się w pamięci przedszkolaków oraz uczniów naszej szkoły. W klasach najmłodszych odbyły się lekcje okolicznościowe na temat Szkocji i jej patrona Św. Andrzeja. Dzieci dowiedziały się jak wygląda tradycyjny strój szkocki i poznały legendę o potworze z Loch Ness. Wykonały również prace plastyczne przedstawiające słynnego Nessie.

Tego dnia, w ramach obchodów DNIA SZKOCKIEGO, odbyło się także niecodzienne spotkanie z panem Patrykiem Pawluczukiem – dudziarzem, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział o swojej pasji, muzyce, historii i kulturze Szkocji. Pan Patryk ubrany był w kilt, narodowy strój szkocki, który zakłada się na wyjątkowe okazje. Nasz gość przyniósł też ze sobą oryginalny instrument – dudy szkockie, które mają charakterystyczne brzmienie. Zebrani poznali budowę tego instrumentu
i z zainteresowaniem wysłuchali utworów granych na dudach.

Wydarzenie to miało na celu przybliżenie społeczności szkolnej kultury tego, jak się okazuje mało znanego, zakątka świata. W tym dniu obowiązywała szkocka krata.

Skip to content