News

Kolorowo i wybuchowo, czyli chemia da się lubić!

 Dnia 30 listopada 2022 r. uczniowie z klasy VII i VIII pojechali na pokazy chemiczne, które odbyły się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Sala była wypełniona uczniami z różnych szkół. Chemicy ciekawie i efektownie pokazywali eksperymenty, niektóre proste, lecz widowiskowe. Z przymrużeniem oka, ale w bardzo zrozumiały sposób ukazywali, czym naprawdę jest chemia. Udowodnili, że skomplikowane  wzory chemiczne mogą być niczym innym jak substancjami powszechnie używanymi. Wbrew pozorom ta dziedzina nie jest taką, jaką pokazuje się na filmach, czyli nie kojarzy się tylko z dymiącymi, kolorowymi zlewkami, lecz czasami może być bardzo niebezpieczna. Pokazy przybliżyły nam tajniki chemii i wzbudziły większe zainteresowanie przedmiotem.

 Program pokazów  obejmował następujące eksperymenty: otrzymywanie żółtego roztworu jodku potasu, kolorowe roztwory i ich odczyny, doświadczenia, w których możemy otrzymać wodór, związki fluorescencyjne – chininę, reakcje endo i egzoenergetyczne, spalenie magnezu w tlenie, reakcje miedzi z kwasem azotowym (V) i wiele innych ciekawych eksperymentów. Nie obyło się również bez spektakularnych wybuchów.

            Pokazy zakończyły się,  a pracownicy uczelni  pożegnali wszystkich uczestników dymiącymi, kolorowymi zlewkami.  Powrót był udany i wszyscy dotarliśmy  szczęśliwie  do szkoły.

Skip to content