W kontakcie z naturą w Dniu Chłopaka

Prognoza pogody na 30 września nie zapowiadała się dobrze. Ubrani na „cebulkę”, z czapkami na głowach i kaloszkami na nogach wyruszyliśmy na stawy położone w miejscowości Kozieniec. Jest to miejsce, gdzie od kilkunastu  lat liczymy ptaki w ramach akcji – EuroBirdwatch. W tym roku naszym głównym ornitologiem była pani Iwona Karpińska, nauczyciel, ale przede wszystkim miłośnik i pasjonat obserwacji wędrówek ptaków. Profesjonalnie przygotowała i przeprowadziła zajęcia w terenie. Uczniowie wyposażeni w profesjonalny sprzęt bardzo uważnie śledzili loty ptaków i skrupulatnie odnotowywali kolejne ich gatunki. Łączna liczba zaobserwowanych ptaków wyniosła 57 osobników. Było ich zdecydowanie mniej niż w roku ubiegłym  ( 106 osobników). Wśród nich znalazły się: 23 kaczki krzyżówki, 9 szpaków, 3 łabędzie nieme, 2 czaple białe, 2 czaple siwe, 4 kawki, 2 bażanty, 6 sikorek bogatek, 2 sroki, 1 dzięcioł duży. Mieliśmy dużo szczęścia, ponieważ prognoza pogody się nie sprawdziła i mogliśmy w przyjemnej aurze zrealizować warsztaty.

Zajęcia na łonie natury to była zarówno nauka przez obserwację, odkrywanie przyrody wszystkimi zmysłami, jak również aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu.

Termin akcji liczenia ptaków jest zawsze stały i pokrywa się ze świętem chłopaków. W drugiej części naszej wycieczki czekała na nas niespodzianka przygotowana przez rodziców: panią Karolinę Dzik, panią Karolinę Kondratiuk i panią Ewę Repeć.  W świetlicy wiejskiej w Siennicy Królewskiej Małej mamy przygotowały pyszne kiełbaski z grilla i ciepłą herbatę oraz zapewniły dobrą muzykę. Mając do dyspozycji tak dużą salę, mogliśmy przeprowadzić zabawy integracyjne i naukę tańca. Każde zadanie wywoływało dużo pozytywnych emocji wśród dzieci oraz dało możliwość lepszego poznania kolegów i koleżanek. Dzień pełen pozytywnych wrażeń z pewnością zapisze się w pamięci uczestników wyjazdu.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie przyjęcia oraz miłą atmosferę w trakcie naszego spotkania.

Skip to content