News

W świecie mikrosterowników i białek komórkowych.

14 września br. uczniowie klasy 5 wzięli udział w trzech projektach zorganizowanych w ramach  XVIII edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Pierwszy projekt pt. Drużyna DNA – czyli jak wyizolować i zobaczyć DNA przygotowany został przez Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest ta maleńka cząsteczka o wielkiej mocy, czyli nośnik informacji genetycznej ( DNA ) odpowiedzialny za to kim będziemy oraz o tym, że w DNA zapisane są informacje o budowie wszystkich białek komórkowych.

Wykonując poszczególne etapy doświadczenia, przekonali się, że wystarczyło zastosować prostą i szybką metodę izolacji DNA z komórek roślinnych przy użyciu: soli kuchennej, spirytusu i płynu do mycia naczyń, aby wyizolować DNA i zobaczyć go na własne oczy.

Następny projekt, w którym uczestniczyliśmy, zorganizował Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. Były to warsztaty prowadzone na przygotowanych stanowiskach komputerowych, w trakcie których młodzi informatycy zaprogramowali:

  • układ sterujący ruchem silnika krokowego,
  • układ sterujący sygnalizacją świetlną,
  • układ do pomiaru warunków pogodowych (temperatura, wilgotność, ciśnienie),
  • układ dokonujący pomiaru wilgotności ziemi,
  • układ do rozpoznawania kolorów.

Tematyka ostatniego projektu oscylowała wokół ekologicznych kosmetyków, które staja się coraz bardziej popularne. Uczniowie mogli poznać metody sporządzania różnych kosmetyków takich jak balsamy do ust, płyny do kąpieli, musujące kule do kąpieli, mydełka w różnych kształtach kolorach i zapachach. Następnie własnoręcznie wykonali dla siebie jeden z prezentowanych wyrobów. Mam nadzieję, że udział w projektach organizowanych przez lubelskie uczelnie zachęci uczniów do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności

Skip to content