News

Poznajemy naszą piękną stolicę województwa – Lublin

W dniu 10.06.2022 r. uczniowie kl. I – III wyjechali na wycieczkę do Lublina . Uczniowie zwiedzili: Muzeum Wsi Lubelskiej, Ogród Botaniczny UMCS, Lubelską Trasę Podziemną oraz Regionalne Muzeum Cebularza.

W Muzeum Wsi Lubelskiej dzieci zaobserwowały bogactwo architektury i zgromadzonych eksponatów, które przedstawiały zwyczaje, obrzędy i codzienną pracę ludzi z minionej epoki. Podziwiały urokliwy stary młyn, zagrody i chaty kryte strzechą, tętniące życiem podczas sianokosów, żniw, dożynek czy innych obrzędów.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie tajemniczych i osobliwych podziemi Lubelskiej Trasy Podziemnej. Przejście tą trasą wzbogaciło wiedzę uczniów o prawie 1000 – letnią  historię Lublina. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki  była, wzbogacona światłem i dźwiękiem, ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina.

Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach wRegionalnym Muzeum Cebularza. Tam podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz ,,króla” przedstawiona została historia powstania tego wspaniałego wypieku, który od setek lat sprawia radość ludności z terenu Lubelszczyzny. W czasie pokazu na chwilę można było stać się piekarzem przygotowując aromatyczne cebularze.

Na zakończenie uczestnicy wycieczki podziwiali Ogród Botaniczny, który jest  oazą ciszy i spokoju w dolinie rzeki Czechówki. Urzekły wszystkich nie tylko wyjątkowe kompozycje roślin, tajemnicze ścieżki, głębokie wąwozy, śpiew ptaków i szum strumyka, ale również wielki staw porośnięty roślinami wodnymi tj.: grążele, lilie wodne, pałki wodne.

Nad stawem mogliśmy  przez chwilę odpocząć, zrelaksować się, a także nakarmić kaczki.

Pełni wrażeń wróciliśmy późnym popołudniem do domu.

Skip to content