Dzień Dziecka na Polesiu

Dnia 1 czerwca 2022 r. uczniowie kl. I – III wyjechali na wycieczkę, której celem było poznanie piękna i bogactwa przyrodniczego Poleskiego Parku Narodowego.

Bardzo interesująca lekcja przyrody rozpoczęła się od poznania hodowli żółwia błotnego i obejrzenia tego gatunku w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego w Urszulinie. Dzieci mogły na własne oczy zobaczyć żółwiki i z bliska je obserwować.  Następnym bardzo ważnym i oczekiwanym punktem wycieczki była ścieżka edukacyjna „Dąb Dominik”. Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pana przewodnika również dostarczyły uczniom wiele radości, szczególnie wędrówka po drewnianych kładkach przez las i obserwacja roślinności w naturalnym środowisku bagienno– torfowiskowym.

Kolejnym ważnym miejscem, które zwiedzaliśmy, był Ośrodek Dydaktyczno – Muzealny Poleskiego Parku Narodowego w Załuczu Starym, w skład którego wchodzą: muzeum, wiata ekspozycyjna, ścieżka dydaktyczna „Żółwik” z oczkiem wodnym i Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.

Uczniowie obejrzeli piękny teren ze stawem z żółwiami błotnymi, ogromnym mrowiskiem, gniazdem oraz ośrodkiem leczenia bocianów. Pan przewodnik bardzo szczegółowo odpowiadał na pytania dzieci. Wewnątrz muzeum poznały wiadomości na temat wyglądu gospodarstwa wiejskiego oraz zajęć ludzi w dawnych czasach. Mogły zobaczyć izby i dawne urządzenia, a nawet dotknąć niektórych przedmiotów. Obejrzały wystawę zwierząt i owadów charakterystycznych dla Poleskiego Parku Narodowego.

Po zakupie pamiątek czekała na wszystkich niespodzianka – ognisko, gdzie uczniowie mogli piec kiełbaski.

Chociaż wycieczka trwała kilka godzin, uczniowie nie odczuwali większego zmęczenia. Radośni i pełni wrażeń wrócili do szkoły. Wycieczka była wspaniałą lekcją przyrody.

Wielkie podziękowania należą się wszystkim pracownikom Poleskiego Parku Narodowego, a w szczególności przewodnikowi panu Tadeuszowi Roczniakowi – za profesjonalizm i niezwykłą cierpliwość w stosunku  do dzieci.

Skip to content