News

Nasze zasoby wyczerpują się – bądź mądry, oszczędzaj!, czyli nasz głos w sprawie ochrony środowiska

20 maja w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Siennicy Różanej odbyła się debata ekologiczna pod hasłem “Nasze zasoby wyczerpują się – bądź mądry, oszczędzaj!”. Uczestniczyło w niej 16 przedstawicieli społeczności uczniowskiej z klas IV – VIII, pani Renata Malczewska oraz zaproszeni goście: pan Dariusz Turzyniecki – sekretarz gminy Siennica Różana i pani Katarzyna Czajka – dyrektor szkoły.

Kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci jest priorytetowym zadaniem naszej szkoły. Staramy się tworzyć takie projekty, których realizacja pokazuje kreatywność i pomysłowość naszych uczniów oraz odkrywa ich talenty.

W bieżącym roku szkolnym realizowaliśmy  projekt „Kreatywny recykling”. Przygotowanie debaty ekologicznej było ostatnim zadaniem w tym projekcie.

Uczniowie: Julia Mochniej, Hanna Frańczak, Natalia Stadnik, Jakub Wojas, Michał Hać, Maja Mielniczuk, Dagmara Gołębiowska i Kinga Miszczak wcielili się w role ekspertów – ekologów. Bardzo ciekawie wypowiadali się w kwestiach dotyczących recyklingu szkła, papieru, plastiku oraz metalu, wykazując się bardzo dobrym przygotowaniem merytorycznym. Uczestnicy debaty: Lilianna Łontkowska. Michał Franczak, Julia Bis, Oliwia Fajman, Emilia Kraś, Adam Zaraza i Emilia Nowosad zadawali pytania ekspertom z dziedziny recyklingu odpadów, uzyskując wyczerpujące odpowiedzi.

W trakcie debaty głos zabrał pan Dariusz Turzyniecki, który przybliżył uczniom główne strategie rozwoju gminy na najbliższe lata.

Uczestnicy dyskusji zwrócili również uwagę, że w naszej szkole pokazaliśmy nowe formy prezentacji odpadów w ramach projektu „Kreatywny recykling”.

Pani Renata Malczewska przygotowała  7 konkursów. W ich realizację zaangażowało się bardzo wielu uczniów, którzy wykonali drzewka z surowców wtórnych, ekochoinki, biżuterię ekologiczną, puzzle oraz plakaty, wykazując się niezwykłą pomysłowością wykorzystania surowców wtórnych i pokazując swoją kreatywność.

Prowadząca debatę, Natalia Radomska zwróciła uwagę, że najlepszym podsumowaniem naszego spotkania będzie zdanie: „Pomyśl zanim kupisz, pomyśl zanim wyrzucisz”.

Skip to content