„A to Polska właśnie…”

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ma ono w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Nasi uczniowie ponownie zaangażowali się w obchody tego ważnego dla języka dnia. W tym roku w kręgu zainteresowania znalazły się polskie gwary. 

Dlaczego właśnie taki temat? Gwary odgrywają ważną rolę w utrwalaniu pamięci kulturowej społeczności.  Dr hab. Mirosława Mycawka, językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego w jednym z wywiadów mówi: „Kiedy coś zaczyna coraz bardziej odchodzić w przeszłość, to nabieramy do tego pewnego sentymentu. I tak rzecz się ma właśnie z gwarą. Im bardziej ona zanika, tym bardziej zaczynamy doceniać jej wartość.”

Uczniowie  z klas 4-8 nagrali teksty czytane w różnych gwarach (poznańskiej i śląskiej) i języku regionalnym – kaszubskim. Mamy też piosenkę śpiewaną po kaszubsku. Przedstawiamy efekty ich pracy i życzymy przyjemnego odbioru.

 

M. Rudzka, A. Mróz

 

Skip to content