„Tylko dzięki dawaniu jesteś w stanie otrzymać więcej niż masz”

                                                                                                          Jim Rohn

26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Przypada on w rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki, który w 1966 roku miał miejsce w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wtedy 621 taki zabieg na świecie (pierwszy miał miejsce w roku 1954). W tym roku przypada 56 rocznica tego wydarzenia.

Czym jest transplantacja?

Transplantacja inaczej przeszczepianie narządów (z łac. transplantare, czyli „szczepić”, trans „poza czymś”, plantare „sadzić”)- przeszczepienie narządu w całości lub części, tkanki lub komórek z jednego ciała na inne (lub w obrębie jednego ciała). Przeszczepianiem zajmuje się dziedzina medycyny zwana transplantologią.

Jest dla ciebie nerka! – taką wiadomość otrzymuje zaledwie co trzecia osoba oczekująca na przeszczep. Tymczasem dla tysięcy chorych transplantacja nerki, płuc, serca czy wątroby to jedyna szansa na życie. Dlaczego brakuje dawców? Czemu podchodzimy do przeszczepów nieufnie? Co o nich wiemy?

Na te pytania być może znajdziemy odpowiedź w prezentacji przygotowanej przez uczennicę klasy VIII a – Kingę Miszczak, która poruszy niejedno bijące serce!

 Oto jej prezentacja:

https://drive.google.com/file/d/156cEGMoqpI5U4-gTcY4whRS_6-6JiVXI/view?usp=sharing

Skip to content