Kulturalnie o… kapuście

Tu kapusta, sędziwie schylając łysiny,

Siedzi i zda się dumać o losach jarzyny…

       (AdamMickiewicz Pan Tadeusz)

Dnia 6 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć  inscenizację przedstawiającą kiszenie kapusty 100, a może i więcej lat temu. W rolę dawnych mieszkańców wsi wcielili się uczniowie klasy pierwszej, drugiej oraz czwartej. Na co dzień uczestniczą oni w zajęciach prowadzonych w wiejskiej świetlicy w Siennicy Królewskiej Dużej . W spotkaniu uczestniczyli też zaproszeni goście : wójt naszej gminy p. Leszek Proskura, dyrektor szkoły podstawowej w Siennicy Różanej p. Katarzyna Czajka wraz z nauczycielami, dyrektor Centrum Kultury p. Andrzej Misiura oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej p. Kamila Tuczyńska.

Przedstawienie zostało przygotowane przez p. Małgorzatę Kot, Aleksandrę Berbeć oraz Irenę Chwałę. O oprawę muzyczną natomiast zadbali p. Anna Proskura i p .Krzysztof Mazurek, którzy kierowali występami wokalnymi uczniów z klasy V a. Widowisko zakończyło się wspólną degustacją dania ( oczywiście z kapusty ), które przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich ( p. Maria Chodun i p. Barbara Kuś).

    W organizację przedsięwzięcia włączyło się również Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Siennickiej .

     Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodej publiczności, która przez chwilę miała okazję przenieść się w czasy naszych pradziadków, kiedy to podstawą wyżywienia  ( szczególnie zimą ) była kiszona kapusta…

Skip to content