Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

To nietypowe święto obchodzimy 29 września, bo właśnie na ten dzień przypadają urodziny Janiny Porazińskiej – autorki książek dla dzieci.

Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest promocja lektury i głośnego czytania.

Nie od dziś wiadomo, że czytanie dzieciom na głos przynosi wiele korzyści.  Przede wszystkim stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo. Ponadto rozwija wyobraźnię i buduje więzi międzyludzkie, w tym między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym książki są czytane. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek, są genialne w ortografii, tworzeniu własnych opowiadań, układaniu zdań i wypowiadaniu się na określony temat.

 W tym roku szkolnym uczniowie w obliczu tak wielu korzyści płynących z głośnego czytania bardzo chętnie wzięli udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Z pomocą przyszła biblioteka szkolna, która udostępniła ulubione książki. W tym roku obchodziliśmy to święto w różnorodny sposób.  Jedni uczniowie na lekcjach języka polskiego odczytywali fragmenty wypożyczonych książek. Dbali przy tym o właściwą dykcję, intonację i zaangażowanie emocjonalne. Inni z kolei czytali w sposób chóralny wiersze Juliana Tuwima i próbowali zrozumieć Grzesia, który szedł przez wieś i gubił piasek nie zauważywszy tego! Było wiele zabawnych chwil, ale przede wszystkim panowała atmosfera skupienia i refleksji, która powinna zawsze towarzyszyć chwilom spędzonym z książką.

Gorąco zachęcamy do regularnego, głośnego czytania, bo jak widać przynosi ono same pozytywne efekty.

Skip to content