Wyprawa do kolorowego świata wiedzy

W dniu 21 września 24 uczniów z  klasy IV szkoły podstawowej uczestniczyło w dwóch projektach w ramach XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Ta edycja festiwalu przebiegała pod hasłem „Nauka bez granic”, a jego głównym organizatorem był Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Naszą przygodę z samodzielnym wykonywaniem doświadczeń rozpoczęliśmy w laboratorium Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego, w którym przeprowadzone zostały warsztaty pt. „Jedz kolorowo, żyj zdrowo” . Dwugodzinne zajęcia zostały podzielone na dwie części. W pierwszej obejrzeliśmy prezentację multimedialną, z której dowiedzieliśmy się wiele na temat budowy barwników roślinnych, ich funkcji oraz zastosowania w życiu codziennym. Uzyskaliśmy również odpowiedzi na często nurtujące nas pytania dotyczące kolorów m.in.: dlaczego pomarańcze są pomarańczowe, a pomidor czerwony? Co kryje się za zielenią liści? Dlaczego do barwienia pisanek możemy wykorzystać łuskę cebuli? Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się druga część zajęć, w której mali naukowcy samodzielnie wykonali eksperymenty „barwy antocyjanów” i mogli doświadczyć, w jak niesamowity sposób zmieniają się kolory przy zastosowaniu odpowiednich odczynników.

Jak podkreślała pani dr Urszula Szymanowska, kierownik wydziału: „Kolor to jedna z najwcześniej odbieranych cech owoców i warzyw, a zawarte w nich barwniki nie tylko cieszą nasze oczy, ożywiają wyobraźnię czy wpływają na poprawę nastroju, ale spełniają także określone role dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego warto je poznać, pamiętając, że najbardziej korzystna dla zapewnienia zdrowia jest różnorodność kolorów na talerzu.”

Nasz kolejny projekt zatytułowany był „Świat pełen barw” – reakcje barwne i chromatograficzny rozdział mieszanin. Zajęcia odbyły się w  Instytucie Agrofizyki  im. Bohdana Dobrzańskiego PAN.  Podczas pokazu uczniowie mieli możliwość asystowania w przeprowadzanych barwnych reakcjach chemicznych, ekstrakcji chlorofilu z liści. Poznali możliwości chromatografii poprzez prowadzenie rozdziału m.in. barwników roślinnych i tuszy z flamastrów.

Udział w projektach Lubelskiego Festiwalu Nauki umożliwia  uczniom poznanie  pracy naukowców, wzbudza ich ciekawość oraz staje się  inspiracją do naukowego postrzegania i rozwiązywania codziennych problemów.

Renata Malczewska

Skip to content