Poszukaj przyrody wokół siebie

W tym roku szkolnym uczniowie klas IV- VIII Dzień Ziemi  obchodzili  w zupełnie inny sposób. Wspólnie z wychowawcami zachęciliśmy ich do tego, żeby wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, do sadu, na łąkę, na pole albo  poszukali przyrody w zasięgu wzroku. Zależało nam przede wszystkim na tym, aby  umieli dostrzegać piękno natury, które często mają na wyciagnięcie ręki. Zaproponowaliśmy im wykonanie następujących zadań:

 1. Pozostaw ślad w przyrodzie

Podczas spaceru w lesie lub innym ciekawym miejscu nazbieraj kamyków, patyczków, szyszek, może liści itd. Ułóż z nich swoje imię, jakiś ciekawy napis lub kompozycję z naturalnych składników i zrób zdjęcie.

 1. Kształty w przyrodzie

Wyjdź na spacer, zabierz ze sobą aparat fotograficzny. Spróbuj odszukać kształty w przyrodzie.

 1. Przyroda wokół nas

Wybierz się na wycieczkę lub spacer z rodziną i poszukaj ciekawych miejsc w naszej okolicy. To może być staw, las, łąka, pole, sad, a także przydomowy ogródek. Uwiecznij je na zdjęciu.

 1. Posadź własną roślinę

Znajdź miejsce do zazielenienia albo ukwiecenia, zdobądź sadzonki lub nasiona i posadź/wysiej je. Być może uda Ci się posadzić jakieś drzewko lub bratki na rabatce kwiatowej albo to będzie zasiana trawa lub wysiane nasiona w warzywniaku. Uwiecznij swoją posadzoną roślinę lub moment siania na zdjęciu.

 1. Poszukaj przyrody wokół siebie.

 Wyjdź z domu i poszukaj przyrody w dziwnych miejscach, zobacz, jak przyroda walczy o swoje miejsce (np. rośliny na starych płotach czy wyrastające między kostkami na chodniku lub w tym podobnych miejscach ) .

Do wykonania poszczególnych zadań zgłosiła się spora grupa uczniów z całej szkoły. Jedni pozostawili swój ślad w przyrodzie, wykonując bardzo oryginalne kompozycje, inni skupili się na posadzeniu swojej rośliny. Niektórym udało się sfotografować rośliny w  nietypowych miejscach, gdzie trudno uwierzyć, że jest to siedlisko ich życia. Na  zdjęciach widać bardzo wyraźnie, jak przyroda potrafi walczyć o każde miejsce. Nie zabrakło również miłośników pięknych krajobrazów, którzy potrafili je dostrzec zarówno o poranku, jak i o zachodzie słońca.  Natomiast wnikliwi obserwatorzy przyrody dostrzegli nietypowe jej kształty i uwiecznili je na zdjęciach.

Z zebranych w każdej klasie zdjęć chętni do działania uczniowie przygotowali bardzo ciekawe prezentacje.  To dzięki  kreatywności uczniów każda praca jest oryginalna i pokazuje wyjątkowość ujęcia tematu.

Autorami klasowych prezentacji są:

 • Maja Suseł i Julia Bis z klasy IV a
 • Hanna Franczak z klasy IV b
 • Kacper Jasionowski z klasy 5
 • Michał Hać z klas VI b
 • Zofia Rękas z klasy VII a
 • Julia Lecht z klasy VII b
 • Kamila Dudzińska z klasy VIII a
 • Emilia Kowalczyk z klasy VIII b

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji. Naprawdę warto.

Klasa VIII a

Klasa VIII b
Klasa VII a
Klasa VII b
Klasa VI a

Klasa VI b
Klasa V

Klasa IV a
demo
Klasa IV b
Skip to content