Światowy Dzień Wody

22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Celem obchodów tego święta jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej roli, jaką woda odgrywa w naszym życiu, ale też zagrożeń, jakie niesie ze sobą kurczenie się jej zasobów.
Światowy Dzień Wody 2021 obchodzony jest pod hasłem „Docenianie wody”. Według danych ONZ wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem.
Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej, problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy. W ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.

 

Woda jest dobrem, z którego korzystamy każdego dnia. Niezbędnym nie tylko do picia, ale też do prania, kąpieli, sprzątania, podlewania roślin czy gotowania. To dzięki wodzie cieszymy się orzeźwieniem po treningu, relaksem po wzięciu ciepłego prysznica czy bujnie kwitnącym ogrodem. To ona poi nas i karmi, pomagając w przygotowaniu posiłków, zapewnia czystość naszego domu i pozwala nam samym zadbać o higienę. Towarzyszy nam nieustannie, ale czy faktycznie doceniamy jej obecność? Czy codzienne odkręcanie kranu jest tylko „oczywistą oczywistością”, a może jednak należy rozpatrywać je w kategorii szczęścia, a nawet przywileju?  

Uczniowie naszej szkoły również zaangażowali się w obchody Światowego Dnia Wody. Szczególnie dogłębnie tym tematem  zajęli się uczniowie klas VII, którzy na lekcjach chemii wykonali wspaniałe plakaty techniką komputerową  lub plastyczną  o  świadomym i racjonalnym korzystaniu z zasobów wodnych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii prezentującej efekty ich pracy.

 

 

Skip to content