Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

Wydaje się, że liczba (służąca przecież tylko do określenia pewnej ilości) sama w sobie nie może być szczególnie interesująca. A jednak istnieje taka, która wzbudza zainteresowanie już od tysięcy lat i jako jedyna ma również swoje święto.W dniu 14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi i od ubiegłego roku również Międzynarodowy Dzień Matematyki.

Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”. W związku z tym, że w obecnym roku szkolnym data ta przypadła na niedzielę, świętowaliśmy ten dzień 15 marca. Na lekcjach matematyki nauczyciele przybliżyli uczniom wiadomości dotyczące liczby π, przedstawili wiele ciekawostek z nią związanych. W ramach pracy dla chętnych uczniowie mieli zaprezentować tę liczbę w różny sposób:

– klasy IV – V –wykonywały dowolną techniką plakat lub rzeźbę prezentującą liczbę pi
– klasy VI – VIII – wykonywały plakat techniką komputerową, prezentację multimedialną lub referat prezentujące informacje i ciekawostki dotyczące liczby pi.
Zapraszamy do obejrzenia galerii prezentującej efekty ich pracy.

Prace klas IV - V

Prace klas VI - VIII

Skip to content