Dzień Pluszowego Misia

Jedna z obiegowych historii donosi, że pierwsza firma produkująca zwierzątka z pluszu powstała w niemieckiej miejscowości Giengen an der Brenz. Założył ją Richard Steiff, który w 1880 roku ulepszył wcielony już w życie projekt swojej ciotki (Margaret Steiff). Wystawione na targach w Lipsku w 1903 roku, zainteresowały Amerykanów. Wyeksportowano tam następnie 3000 egzemplarzy, a krok ten okazał się bardzo trafionym posunięciem.

Według innych źródeł, w 1902 roku Theodore „Teddy” Roosevelt, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, wybrał się na polowanie, na którym postrzelono młodego niedźwiadka. Jego przerażenie wzbudziło takie współczucie, że sam szef rządu nakazał uwolnienie zwierzęcia. W gazecie „The Washington Post” ukazała się grafika na ten temat autorstwa Clifforda Berrymana. Stało się to inspiracją dla Morrisa Mitchoma, sklepikarza

z Brooklynu, który rozpoczął produkcję pluszowych niedźwiadków, nazywając je imieniem Teddy.

Dwie powyżej opisane historie prawdopodobnie łączą się. Zwłaszcza że obie w pewnym momencie umiejscawiają swoją akcję na terenie USA. Druga z nich przyczyniła się z pewnością do szybkiego tempa wzrostu popularności zabawki. Od tamtej pory stała się również bohaterem książeczek i piosenek dla dzieci. Swoje miejsce znalazła głównie w dziecięcych sypialniach.

Do Europy (na teren Wielkiej Brytanii) miś powrócił w roku 1910. Przy czym do masowej produkcji przystąpiono pięć lat później.

Ku uciesze najmłodszych, na całym świecie istnieje wiele modeli zabawki w różnych rozmiarach i kolorach. Pluszowy miś w dalszym ciągu odnosi swoje triumfy. Oto nasze kochane pluszowe maskotki:

Skip to content