Pozytywnie zakodowani:)

Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do europejskiego projektu „Europejski Tydzień Kodowania” #CodeWeek2020. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
W ramach akcji w dniach 21 – 23 października zostały przeprowadzone zajęcia, na których uczniowie zmierzyli się z różnego rodzaju quizami, łamigłówkami, grami logicznymi, zagadkami tematycznymi. Na lekcjach informatyki stworzyli proste animacje i interaktywne historie wykorzystując wizualny język programowania Scratch. Dodatkowo grupa uczennic z klasy 8a wzięła udział w europejskim wyzwaniu tanecznym – #CodeWeekDance challenge. Zakodowali swój taniec Tygodnia Kodowania w Scratchu. W programie wykorzystali przygotowane postaci Tygodnia Kodowania i zaprogramowali je tak, żeby wykonywały taniec #CodeWeekDance. Swoje projekty udostępnili w Scratch Studio. Uczennica klasy 4a, Maja Suseł, wykonała taniec osobiście. Siódmoklasiści na lekcji informatyki przekazywali sobie wiadomości wykorzystując generatory kodów QR oraz generatory paskowe. Szyfrowali informacje za pomocą kodu binarnego oraz szyfru Cezara.

Uczniowie klasy V i VI wzięli udział w zajęciach pt. „Zakodowany świat biologii”. Podczas lekcji rozwiązywali krzyżówki, łamigłówki, wykreślanki, a także korzystając z kodów QR zgłębiali ukryte w nich zadania. Dzięki takiej formie pobudzili oni wyobraźnię, kreatywność, a także
w atrakcyjny sposób pogłębili wiedzę biologiczną. Rozwiązane zadania dały im ogromną dumę
i satysfakcję.

Na lekcjach muzyki uczniowie klas czwartych zaśpiewali i zagrali na dzwonkach “zakodowaną melodię”. Lekcje języków obcych zamieniły się w pokoje zagadek, w których uczniowie sprawdzili swoją wiedzę językową rozwiązując zakodowane zadania w postaci kodów QR, rebusów i zagadek.

Najmłodsi uczniowie ćwiczyli spostrzegawczość podczas kodowania obrazkowego, wykonywali dyktanda graficzne, podczas których kolorując odpowiednie kratki wskazanymi kolorami, odkrywali ukryty obrazek.

W ciągu tych trzech dni każdy uczeń znalazł coś interesującego dla siebie.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu szkół, placówek i innych instytucji (zorganizowano
20610 różnorodnych wydarzeń związanych z kodowaniem), w tym roku Polska zajęła zaszczytne
1 miejsce!

https://codeweek.eu/scoreboard?edition=2020

https://scratch.mit.edu/projects/439587744/embed

https://scratch.mit.edu/projects/440096604/embed

https://scratch.mit.edu/projects/440859040/embed

https://scratch.mit.edu/projects/439589268/embed

https://scratch.mit.edu/projects/440181895/embed

Skip to content