Kolorowo i wybuchowo – chemik potrafi

Dnia 25 października 2019 r. uczniowie klas VI, VII i VIII pojechali na pokazy chemiczne, które odbyły się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Sala była wypełniona po brzegi uczniami z różnych szkół. Chemicy ciekawie i efektownie pokazywali eksperymenty, niektóre proste, lecz widowiskowe. Z przymrużeniem oka, ale w bardzo zrozumiały sposób ukazywali, czym naprawdę jest chemia. Udowodnili, że skomplikowane  wzory chemiczne mogą być niczym innym jak substancjami powszechnie używanymi. Wbrew pozorom ta dziedzina nie jest taką, jaką pokazuje się na filmach, czyli kojarzy się nie tylko z tylko dymiącymi, kolorowymi zlewkami, lecz czasami może być bardzo niebezpieczna. Pokazy przybliżyły nam tajniki chemii i wzbudziły większe zainteresowanie przedmiotem.

Program pokazów  obejmował następujące eksperymenty: otrzymywanie żółtego roztworu jodku potasu, kolorowe roztwory i ich odczyny, powstawanie błękitu pruskiego. Doświadczenia z ciekłym azotem, związki fluoroscencyjne – chinina w toniku. Reakcje endo i egzoenergetyczne, rozkład wody utlenionej. Reakcje miedzi z kwasem azotowym (V) i sodu z wodą. Uczniowie mogli również przejść szybki kurs barmański, polegający na umiejętności rozlewania roztworów do kieliszków z różnymi efektami barwnymi. Nie obyło się również bez spektakularnych wybuchów.

Pokazy zakończyły się,  a pracownicy uczelni  pożegnali wszystkich uczestników dymiącymi, kolorowymi zlewkami.  Powrót był udany i wszyscy dotarliśmy  szczęśliwie  do szkoły.

Skip to content