News

Zajęcia edukacji przyrodniczej w szkółce leśnej – Borek

Dn. 23 października 2019 r. uczniowie kl. III b wyjechali do szkółki leśnej – Borek w Nadleśnictwie Krasnystaw i wzięli udział w zajęciach edukacji przyrodniczej o lesie prowadzonych przez leśnika.
W pierwszym etapie zajęć uczniowie rozpoznawali najbardziej popularne ptaki i ssaki żyjące w leśnym ekosystemie. Następnie obserwowali warstwową budowę lasu, roślinność zwierzęta występujące w poszczególnych warstwach, rozpoznawali drzewa na podstawie kształtu liści i odczytywali wiek drzewa, licząc słoje na jego pniu. Obserwowali również drzewka jednoroczne i kilkuletnie w szkółce leśnej i poznali nowoczesne metody pracy nad pozyskiwaniem młodych drzewek wysadzanych na terenie przeznaczonym do zalesienia. Wspólnie ustalili korzyści, jakie daje las człowiekowi i środowisku przyrodniczemu.
W kolejnym etapie zajęć trzecioklasiści zapoznali  się z ciekawostkami z życia niektórych dziko żyjących zwierząt m.in. wilków oraz dowiedzieli się, jakie są przysmaki różnych zwierząt leśnych i poznali sposoby organizowania “leśnej stołówki” w trudnym zimowym okresie. Na zakończenie tej niezwykle interesującej lekcji przyrody uczniowie zebrali materiał przyrodniczy tj.: żołędzie, szyszki, liście wybranych drzew, który zostanie wykorzystany w klasowym kąciku przyrodniczym oraz do wykonania makiety lasu.
Po bardzo intensywnych zajęciach wszyscy chętnie częstowali się  smacznymi pieczonymi nad ogniskiem kiełbaskami.

Wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń, z bagażem wiedzy i nowych doświadczeń.

Jolanta Łukasik

Skip to content