Zwiedzamy Lubelszczyznę

W dniu 31.05. 2019 roku uczniowie klas piątych wybrali się na wycieczkę po jednym z bardziej znanych szlaków Lubelszczyzny. W tym dniu piątoklasiści odwiedzili Nałęczów, Kazimierz i Puławy.

Wycieczkę uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Parku Zdrojowego, gdzie mogli skosztować czystej i zdrowej wody, którą  delektują się również kuracjusze przebywający w Sanatorium ,,Nałęczów”. Po odwiedzinach  u Bolesława Prusa, który przysiadł na ławeczce w parku  uczniowie mieli okazję podziwiać Wyspę Miłości, która również znajduje się w Parku Zdrojowym.

Zwiedzanie Kazimierza Dolnego uczniowie rozpoczęli od Baszty Zamkowej. Z każdego miejsca w Kazimierzu  widać tę stojącą na szczycie wzgórza zamkowego okrągłą, kamienną wieżę z przełomu XIII i XIV wieku. Baszta zwana wieżą Łokietka stanowiła niegdyś zamek górny i broniła przeprawy przez Wisłę, kiedy jeszcze zamek w Kazimierzu nie istniał. Służyła też jako latarnia morska, bowiem na jej szczycie palono ogień, który ze znacznej odległości informował o położeniu portu.

Następnie uczniowie wspięli się na Górę Trzech Krzyży. Wznosi się ona ponad Rynkiem. Skąd nazwa? Na wzgórzu w 1708 roku ustawiono trzy wysokie, drewniane krzyże upamiętniające ofiary zarazy cholery, jaka panowała na tych terenach. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na cały Kazimierz Dolny, wstęgę Wisły i całą okolicę, z kolei z dołu ładnie prezentuje się wzgórze z trzema sterczącymi krzyżami.

Po obejrzeniu panoramy przełomu Wisły przyszedł czas, aby podziwiać królową polskich rzek. Na początku uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak podniósł się poziom rzeki podczas ostatnich wylewów. Wały w Kazimierzu wytrzymały napór wody. Godzinny rejs przebiegał w miłej atmosferze.

Na zakończenie pobytu w tym urokliwym miasteczku piątoklasiści na Rynku kupili pamiątki.

Po wyjeździe z Kazimierza ostatnim punktem zwiedzania był park w Puławach. Pierwszy park został założony w XVIII wieku, ale obecną formę w romantycznym stylu angielskim zyskał w XIX wieku za sprawą Izabeli Czartoryskiej. Park otacza efektowny pałac Czartoryskich.

Skip to content