Muzeum Wsi Lubelskiej

W dniu 25.09.2018r. uczniowie kl. IV – V brali udział w zajęciach muzealnych na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Uczestniczyli w kilku spotkaniach.

Podczas jednych z zajęć uczestnicy mieli możliwość poznać ciężką pracęi trud mieszkańców dawnej wsi. Uczniowie zwiedzili muzealny wiatrak i dowiedzieli się o zasadach jego funkcjonowania w bezpośrednim przekazie jego gospodarza. Dzieci miały tam wyjątkową okazję wyobrazić sobie trud pozyskiwania mąki na chleb i nauczyć się do niego szacunku. Zajęcia odbywały się w wiatraku z Zygmuntowa.

W czasie kolejnych zajęć uczniowie na własnych rękach odczuli wysiłek, jaki musieli podjąć nasi przodkowie, by wyprać ubrania z kilkudniowego brudu.Dzieci zobaczyły, że zamiast dzisiejszej pralki kiedyś używano kijanek, tary czy zolnika, a w roli proszku do prania występowało szare mydło. Uczniowie mieli okazję samodzielnie przystąpić do pracy, wykorzystując najpierw kijanki, a następnie balię i tarę. Pranie odbywało się na placu przy chałupie z Teodorówki.

Następnie uczniowie zapoznali się z pracą kowala, zobaczyli w jaki sposób P. A. Frączek w zagrodzie z Bukowej wyrabia drewniane łyżki, a P. A. Głowa kasze.

Na kolejnych zajęciach dzieci miały okazję w chałupie z Żukowa zobaczyć w jakich warunkach były wypiekane podpłomyki i na zakończenie zajęć spróbować tych zdrowych wypieków.

Uczniowie podczas pobytu w Muzeum Wsi Lubelskiej zostali także w cerkwi wprowadzeni w tajniki pisania ikon. Na ekspozycji muzealnej cerkwi z Taroszyna w obrządku greckokatolickim zapoznali się z teologią oraz zasadami pisania ikon. Zgodnie z kanonem powstawania ikon najpierw zaznacza się kontury rysunku świętej postaci. Następnie nakłada się farbę. Na początku maluje się tło oraz części osobiste –twarz i nieosobiste, czyli to wszystko poza obliczem, na które nakłada się kolor ciemny. Potem artysta przystępuje do procesu rozjaśniania, czyli nakładania warstwami farb coraz mocniej nasyconymi białym światłem.

Pobyt w Muzeum był bardzo ciekawy, uczniowie klas IV – V aktywnie brali udział we wszystkich zaproponowanych zajęciach. Zakupione pamiątki jeszcze długo będą przypominały o dawnym życiu na wsi oraz utrwalą wiedzę na temat zwyczajów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionych czasów.

Skip to content