W dniach 17 – 18 września 31 uczniów z klas V – VII szkoły podstawowej uczestniczyło w czterech projektach XV Lubelskiego Festiwalu Nauki.
XV edycja festiwalu przebiegała pod hasłem „Człowiek inspiracją nauki”, a jego głównym organizatorem był Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Uczniowie klas V i VI w Laboratorium Techniki Wysokich Napięć byli uczestnikami doświadczeń fizycznych związanych z wysokim napięciem elektrycznym. Dowiedzieli się między innymi: jak powstają pioruny, jak się przed nimi chronić, jak również tego, że prąd elektryczny ma zdolności artystyczne. Pokazy zostały zorganizowane na Wydziale Elektrotechniki Politechniki Lubelskiej.
Natomiast podczas warsztatów mikrobiologicznych uczniowie dowiedzieli się co lubią jeść bakterie, gdzie mieszkają i jak wyglądają. Mali naukowcy swoje doświadczenia przeprowadzali w Laboratorium Ekspresji Genów. Ich starsi koledzy i koleżanki z klasy siódmej byli uczestnikami warsztatów pod tytułem „Chemia żywi, leczy, ubiera, chroni, ale także niszczy” na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego. Udział w spotkaniu dał im możliwość poznania roli i znaczenia chemii w codziennym życiu, a także docenienia tego przedmiotu jako ciekawego, logicznego i zrozumiałego. Drugim projektem, w którym uczestniczyli siódmoklasiści, był pokaz pt. „Maści i pasty – tego nie zobaczycie w aptece”, przygotowany przez pracowników Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego. Uczniowie nie tylko zobaczyli, ale także aktywnie uczestniczyli w produkcji swojej pierwszej maści według receptury aptecznej.
Udział w projektach Lubelskiego Festiwalu Nauki umożliwia uczniom poznanie pracy naukowców, wzbudza ich ciekawość oraz staje się inspiracją do naukowego postrzegania i rozwiązywania codziennych problemów.