Najważniejsi pod niebem…

29 września młodzi amatorzy – ornitolodzy z klasy szóstej ruszyli w teren, aby policzyć ptaki. W ten sposób już po raz trzynasty włączyliśmy się do akcji Europejskich Dni Liczenia Ptaków. W rozpoznawaniu ptaków pomagała nam pani Iwona Karpińska, która jest ich miłośnikiem i od zawsze służy nam swoją pomocą.
Miejscem naszych obserwacji były stawy w Kozieńcu . To tu, przemierzając podmokły teren, udało nam się zaobserwować: 12 łabędzi, 25 krzyżówek, 13 łysek, 6 czapli białych i 5 siwych. W otaczającym stawy lesie słyszeliśmy wyraźne odgłosy jednej sójki oraz dwóch dzięciołów dużych. Widzieliśmy również  srokę oraz trzy sikorki ubogie. W porównaniu z ubiegłym rokiem ptaków było zdecydowanie mniej, ale chcemy zwrócić uwagę na bogactwo gatunków wokół nas, a co się z tym wiąże, różnorodność środowisk, jakie są im potrzebne do życia.

Było to nowe doświadczenie dla wielu uczniów, ale tego dnia nie była to jedyna atrakcja,  jaka na nich czekała. Po zakończonej akcji liczenia ptaków był rajd pieszy na wyspę w Zagrodzie, gdzie czekało na nas już rozpalone ognisko, kiełbaski i pyszne pieczone ziemniaczki. A to wszystko zorganizowały panie: Ewelina Popik, Beata Gołębiowska, Marzena Małecka  i  Anna Proskura – Wójcik.  Kolejną  niespodzianką były konkursy przygotowane dla chłopaków przez koleżanki. Nasi sympatyczni koledzy sprawdzali swoje umiejętności w przyszywaniu guzików, wiązaniu krawatów, malowaniu paznokci czy zaplataniu warkocza swoim koleżankom. Były również zmagania, w których trzeba było wykazać się wiedzą dotyczącą zarówno znanych piłkarzy, jak również koleżanek ze szkolnych ławek. Męska część naszej klasy spisała się na medal, a dziewczyny w nagrodę przyznały im tytuły w następujących kategoriach:

Naukowiec Roku 2017 – został nim Szymon Miszczak

Człowiek wyjątkowego uśmiechu 2017 – Igor Karwowski

Pudzian Roku 2017 – Dominik Hopko

Ostoja spokoju 2017 –  Norbert Zajmała

Pomocna Dłoń 2017  –  Grzegorz Dziedzic

Flirciarz Roku 2017 – Tomasz Korkosz

Błysk Oka 2017 – Marcin Marczewski

Dowcipniś Roku 2017 – Szymon Chodun

Mam nadzieje, że wspólnie spędzone chwile w gronie przyjaciół na długo zostaną w pamięci całej klasy.

Renata Malczewska

 

Skip to content