Lekcja przyrody w plenerze

22 maja 2017 r. grupa 50 uczniów szkoły podstawowej z klas IV – VI uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych na terenie rezerwatu  krajobrazowego „Wodny Dół” w leśnictwie Niemienice. Naszym przewodnikiem był leśniczy, który zabrał nas na ścieżkę przyrodniczą. W trakcie wędrówki po lesie gajowy bardzo ciekawie  opowiadał o zależnościach panujących w lesie oraz poruszał zagadnienia związane z ochroną i gospodarką lasu. Na trasie mieliśmy także zajęcia praktyczne, w czasie których uczyliśmy się  rozpoznawania gatunków drzew i krzewów na podstawie kory oraz liści.
Po dwugodzinnej wędrówce dotarliśmy do leśniczówki, gdzie  mogliśmy odpocząć. Dzięki uprzejmości leśniczego, który rozpalił nam ognisko,  mogliśmy zjeść na ciepło swoje smakołyki. A były bardzo zróżnicowane: od kiełbasek przez paróweczki czy kukurydzę po grillowany chlebek i bułeczki.
Po krótkim odpoczynku i nabraniu sił przyszedł czas na pracę twórczą. Każda klasa miała za zadanie stworzenie przyrodniczego obrazu z materiału zebranego podczas spaceru. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością, a  efekty ich pracy utrwalone aparatem fotograficznym  znajdziecie w galerii zdjęć.
Na zakończenie naszego spotkania zrobiliśmy wspólne zdjęcie, zagraliśmy mecz w dwa ognie i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Mam nadzieję, że czas spędzony w lesie wzbudził w nas refleksję, że przyroda jest nie tylko dla nas ważna, ale również fascynująca, piękna i ciekawa.
Organizatorem zajęć edukacyjnych na terenie rezerwatu „Wodny Dół” była Renata Malczewska

 

Renata Malczewska

Skip to content