News

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2 marca gościliśmy w naszej szkole p. Marka Franczaka ,syna ostatniego żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego, Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek’’. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Narodowego  Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pan Marek Franczak przypomniał historię swojego ojca na tle wydarzeń ll wojny światowej oraz powojennych losów Polski. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że słynny „Lalek” pochodził z okolic Piask i przed wojną ukończył szkołę podoficerską w Grudziądzu. Po wybuchu ll wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę został aresztowany przez Sowietów. Po ucieczce z niewoli wstąpił do ZWZ, a następnie działał w AK. W 1944r. został przymusowo wcielony do 2 Armii Wojska Polskiego, z którego zdezerterował. Wkrótce NKWD zaczęło go szukać i rozpoczął 18 letni okres ukrywania się przed władzą, stając się najbardziej poszukiwaną osobą w kraju. Józef Franczak brał udział w wielu zamachach na tzw. utrwalaczy władzy ludowej, należał do oddziałów podziemia niepodległościowego. Zginął w 1963r.

Pan Marek, mimo, że stracił ojca w wieku 5 lat, a potem zmagał się w szkole i życiu dorosłym z piętnem syna „bandyty” nie stracił pogody ducha, ani życiowego optymizmu. Jego wspomnienia wywarły duże wrażenie na słuchaczach, którzy zadawali wiele pytań. Pan Marek Franczak przywiózł kilka publikacji na temat żołnierzy wyklętych, które następnie zostały przekazane do szkolnej biblioteki.

 

Skip to content