News

Świąteczny czas… wycieczka do fabryki bombek

W czwartek 15 grudnia grupa uczniów z klas IV – VI uczestniczyła w jednodniowej wycieczce. Plan wyjazdu naszpikowany był wieloma atrakcjami. Pierwszym punktem na trasie był przejazd do Tarnobrzegu i wizyta w Muzeum Siarki, które mieści się w dawnym spichlerzu zamkowym. Tutaj uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które z olbrzymią ciekawością słuchały opowieści przewodników o historii wydobycia siarki na ziemiach polskich. Dzieci dowiedziały się także do czego współcześnie wykorzystuje się siarkę i jak niezwykle ważny jest to surowiec.

Następnie wszyscy udali się na Zamek Dzikowski, czyli rodową siedzibę rodziny Tarnowskich. Wnętrza zamku okazały się niezwykle piękne. Dzieci poznały historię tej tajemniczej budowli. Obejrzały pomieszczenia zamkowe oraz zeszły do zamkowej piwnicy. Miały okazję podziwiać niektóre dzieła sztuki z olbrzymiej kolekcji dzikowskiej ocalałe z pożaru zamku.

Kolejnym punktem na trasie był zamek w Baranowie Sandomierskim. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić perłę architektury renesansowej, zamek z dziedzińcem arkadowym, kaplicę, apartamenty, ogrody. Nie obyło się też bez porównań obu zamków: dzikowskiego i sandomierskiego.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Manufakturze ozdób choinkowych w Nowej Dębie. Na miejscu przewodnik oprowadził uczestników po fabryce bombek. Wszyscy podziwiali pokazy dmuchania, wybarwiania i malowania bombek. Chętnie też spacerowali po galerii wzorów.

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach własnoręcznego malowania bombek. Tutaj ujawniły się ukrywane talenty zdobnicze i spod rąk uczniowskich wyszły przepięknie i oryginalnie ozdobione bombki. Jednym z ciekawszych momentów były także zakupy pamiątkowych bombek na pasażu handlowym. Trudno było się zdecydować, które bombkowe cudeńka zakupić do domu, gdyż było ich zbyt wiele.

Wyjazd okazał się niezwykle inspirujący i dostarczył porcję nowej wiedzy z wielu dziedzin. Uczniowie zmęczeni, ale też radośni wracali do domu. Teraz można już planować następny wyjazd.

Skip to content