Tydzień Języków Obcych

W dniach 28.11.2016 – 02.12.2016 obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Języków Obcych.

Wśród uczniów klas I-III zorganizowany został konkurs na najpiękniejszą ilustrację przedstawiającą sławną postać związaną z kulturą i historią Anglii. I miejsce zdobyła uczennica klasy IIa – Julia Jaśkowska przedstawiając w oryginalny sposób postać Agathy Christie. II miejsce przypadło w udziale uczennicy Nikoli Kielech, która wykonała ilustrację Margaret Thatcher zamieszczając informacje związane z biografią tej niezwykle ważnej postaci. III miejsce uzyskała uczennica klasy IIIa – Nadia Mochniej za wykonanie postaci przypominającej swym wyglądem królową Elżbietę II. Wyróżnienia w tym konkursie otrzymali Dagmara Gołębiowska – IIIa oraz Kuba Knap – IIa.

II konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej i miał na celu popularyzację wiedzy i wzbudzenie zainteresowania kulturą i tradycją Anglii, Niemiec, Rosji i Francji. Miejsce pierwsze w tym konkursie zdobyły uczennice z klasy V – Kinga Gołębiowska, która wcieliła się w postać królowej Elżbiety II oraz Paulina Kroczek – uosobienie księżnej Kate Middleton. Miejsce drugie uzyskały Julia Lato i Marta Przepióra prezentujące modę paryską. Miejsce trzecie zdobyli uczniowie klasy IV – Jakub Komajda i Łukasz Korkosz w stroju Jamesa Bonda.

W konkursie na tradycyjną potrawę pochodzącą z Anglii, Niemiec, Rosji i Francji wzięli udział uczniowie z klas IV-VI wykazując się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem w przygotowanie stoisk z potrawami. Głównym celem tego konkursu było rozpowszechnianie kultur różnych krajów poprzez ich narodowe potrawy, a także integracja zespołów klasowych poprzez wspólne działania.

Uczniowie klasy VI przygotowali stoisko z potrawami wywodzącymi się z tradycji kuchni niemieckiej. Jednym ze specjałów, które pojawiły się na stole było danie nazywane  Weisswurst – jest to biała kiełbaska z dodatkiem słodkiej musztardy oraz Rostratwurst, czyli kiełbaski z rusztu. Nie zabrakło również deserów, a wśród nich niemiecki strudel jabłkowy z rodzynkami i cynamonem.

Uczniowie klasy IVa postanowili zaprezentować dania pochodzące z kuchni francuskiej. Dużym powodzeniem cieszyły się słodkości francuskie: eklerki, croissanty, a nawet bagietki. Prawdziwe uznanie zdobyły sery, które są symbolem kuchni francuskiej, a najbardziej znanymi są normandzki camembert, brie i roquefort. Ciekawostkę stanowi fakt, że we Francji jest tyle rodzajów serów ile dni w roku.

Uczniowie klasy V i IVb zaprezentowali najbardziej znane dania kojarzone z kuchnią angielską, a wśród nich ,,fish and chips” ( ryba z frytkami), wielosmakowe puddingi, chocolate cake (ciasto czekoladowe), apple pie (ciasto z jabłkami). Obie klasy pamiętały również o English tea (angielskiej herbacie) pitej z mlekiem i cukrem, podawanej około godziny 17. Popołudniowe picie herbaty jest jedną z brytyjskich tradycji celebrowanych codziennie w domach, herbaciarniach i dużych hotelach.

Oprócz wymienionych konkursów 30 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Szkocki. Uczniowie w tym dniu nosili ubrania w kratkę nawiązując do tradycyjnego stroju szkockiego- kiltu. Ponadto, uczniowie klasy VI wykonali gazetkę informacyjną poświęconą ciekawostkom dotyczącym Szkocji i jej patrona- Św. Andrzeja.

Każda klasa wykazała się dużym zaangażowaniem w powierzone jej zadania. Prezentowanie przez uczniów postaci, strojów i potraw miało na celu popularyzację wiedzy oraz zwiększenie zainteresowania kulturą i tradycją nauczanych języków. To właśnie dzięki uczniom mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowej lekcji kulturowej i mogliśmy się przekonać, że bogactwo każdej z kultur tkwi w jej różnorodności.

Skip to content