Święto Niepodległości

Święto Niepodległości to czas, kiedy zastanawiamy się głębiej nad przeszłości, teraźniejszością i przyszłością Ojczyzny. Nasze refleksje  spowite różnymi doświadczeniami życiowymi łączą się w jedną myśl – myśl o pięknie naszego kraju, o jego wzlotach i upadkach, o ludziach, którzy oddali życie za Polskę, a także o tym, jak tworzyć spokojne i dobre jutro.

10 listopada 2016 roku w Zespole Szkół w Siennicy Różanej odbyła się uroczystość związana z 98. rocznicą wyzwolenia Polski z rąk zaborców. Obchody tego święta rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w Siennicy Różanej i przemarsz delegacji do pomnika poległych, gdzie oddano szacunek tym, którzy poświęcili życie w walce o wolny kraj.

Po odśpiewaniu hymnu – w asyście pocztów sztandarowych z terenu gminy – zebranych powitał Dariusz Michalak – dyrektor Zespołu Szkół w Siennicy Różanej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Podkreślił on wartość wolności, tradycji, możliwości bycia Polakami i mówienia językiem naszych przodków. O zdobywaniu przez Polskę niepodległości zabrani mogli usłyszeć z ust uczennicy gimnazjum, która odczytała referat okolicznościowy.  Następnie  głos zabrał Janusz Szpak – starosta krasnostawski, który przypomniał o pięknie polskiej historii,  o romantycznym duchu Polaków oraz pozytywistycznych dążeniach do wspólnego dobra narodowego. Niezwykłe emocje dały słuchaczom słowa Juliana Kubiny, który osobiście doświadczył walki o kraj. Podziękował za pamięć o kombatantach, wieloletnią współpracę oraz zwrócił uwagę na cenę nieporozumień i braku zgody w narodzie.

Podsumowaniem uroczystości stał się montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły. W aurze zadumy nad losami Polaków w trudnych dziejowo chwilach wybrzmiały słowa o dbałości o to, co przez wszystkie lata niewoli pozwoliło  naszym rodakom nie  zatracić się, nie przepaść w chaosie niebytu. Polacy potrafili przetrwać lata rozbiorów. Zamki, miasta, fortece poddawały się upływowi czasu, wartości duchowe mogą być niezniszczalne. Polacy pielęgnowali je, przekazywali następnym pokoleniom. I taka jest nasza rola dziś – nie zapomnieć o przeszłości, ale przede wszystkim czuć na sobie odpowiedzialność za  przyszłe losy kraju i świata, za losy nasze i naszych bliskich. Wiemy, że będziemy żyć tak,  jak każde pokolenie, że będziemy kowalami losu własnego i losu tych, co przyjdą po nas. Tacy jak my będą budować nowy świat.

Leszek Proskura – wójt gminy podziękował  wszystkim za obecność, młodzieży i opiekunom za oprawę święta oraz zaznaczył wagę  tego typu uroczystości. To między innymi one uczą młodych Polaków tradycji,  pielęgnowania wartości  duchowych, uczą  patriotyzmu.

Skip to content